ZNAJ SWOJE PRAWA

Sprawdź jak anulować mandat

 

prawo jazdy


Orzekanie o odebraniu prawa jazdy na 3 miesiące przez Sąd nie przez Policję?

06-02-2017 | prawo jazdy

Zatrzymywanie przez policję prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h wciąż budzi kontrowersje. Projekt zmiany ustawy prawo o ruchu drogowym, obecnie procedowany w Sejmie, zawiera pomysł mogący zmienić obecne regulacje. Czy są szanse na wprowadzenie nowego rozwiązania?

RPO apeluje ws. niewykonania wyroku dotyczącego odbierania praw jazdy

13-12-2016 | prawo jazdy

Warto ponownie przytoczyć treść wystąpienia RPO dotyczącego najnowszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie odbierania praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Jakie jest stanowisko Rzecznika w tej sprawie? Jaki wystosował apel do strony rządowej?

mDokumenty - prawo jazdy w telefonie?

30-11-2016 | prawo jazdy

Niedawno media obiegły informacje o pilotażowym programie dostępu do cyfrowych dokumentów. Wygląda na to, że nowy rządowy projekt rozwiązuje wiele dotychczasowych kłopotów. Czy rzeczywiście inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji pomoże zapominalskim? Czy zniknie problem braku dokumentów przez kierowców podczas kontroli drogowej?

Czasowe odbierania prawa jazdy – likwidacja luki prawnej

15-11-2016 | prawo jazdy

Nie ustają kontrowersje dotyczące czasowego odbierania praw jazdy przez Policję. Luka prawna pozwalająca uniknąć odebrania uprawnień ma jednak zostać zlikwidowana, za sprawą nowego rządowego projektu. Czy nowe regulacje zlikwidują jedynie niedopracowane przepisy, czy planuje się dalsze zaostrzanie sankcji?

Zagraniczne prawo jazdy – odebranie po przekroczeniu o 50 km/h?

10-11-2016 | prawo jazdy

Warto powrócić do tematu czasowego odbierania uprawnień przez policję, w kontekście kierowców zza granicy, a także osób posiadających zagraniczny blankiet prawa jazdy. Czy takie osoby mogą uniknąć utraty uprawnień? Czy w przypadku kontroli drogowej przy znacznym przekroczeniu prędkości lub prowadzeniu w stanie nietrzeźwości zostanie im odebrane prawo jazdy?

Zabieranie praw jazdy niekonstytucyjne?

18-10-2016 | prawo jazdy

Kontrowersje związane z odbieraniem praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, istnieją od momentu wprowadzenia tej regulacji w życie. Pośpiesznie wprowadzana nowelizacja okazała się być nie do końca przemyślana, szczególnie w zakresie egzekucji tego typu sankcji. Warto powrócić do tematu, ze względu na najnowsze orzeczenie TK, który po skardze RPO zajął się tym tematem.

Zielony listek – będzie obowiązkowy?

16-09-2016 | prawo jazdy

Już poprzedni rząd przy okazji aktualizacji systemu CEPIK, planował wprowadzić szersze obostrzenia dla świeżo upieczonych kierowców. Obecna władza nie wycofuje się z tego pomysłu, warto więc ponownie przybliżyć obowiązki jakie mogą czekać przyszłych kierowców od 2017 roku.

Nieokazanie prawa jazdy – czy rzeczywiście pozwala na uniknięcie zatrzymania?

18-08-2016 | prawo jazdy

O kontrowersjach związanych z czasowym odbieraniem uprawnień przez policję pisaliśmy na łamach serwisu wielokrotnie. Warto jednak powrócić do tematu ze względu na oficjalną interpretację Ministra Infrastruktury i Budownictwa, dotyczącą jednej z metod uniknięcia odpowiedzialności i czasowego odebrania uprawnień. Jaka to metoda? Czy rzeczywiście, jest ona skuteczna?

Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji

10-08-2016 | prawo jazdy

W ruchu miejskim nierzadko dochodzi do niegroźnych stłuczek, w których poszkodowane są jedynie pojazdy, nie dochodzi natomiast do zagrożenia ludzkiego życia. Czy w takich przypadkach policja może odebrać sprawcy zdarzenia drogowego prawo jazdy? Czy istnieje katalog przypadków, który pozwala odebrać prawo jazdy winnemu kierowcy, czy jest to decyzja czysto uznaniowa?

Jazda powyżej 50 km/h – brak dokumentu uchroni przed odebraniem uprawnień?

12-07-2016 | prawo jazdy

Na wielu portalach można przeczytać o ewentualnych sposobach uniknięcia sankcji za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Jednym z wymienianych sposobów jest nie okazanie dokumentu podczas kontroli. Czy ten sposób postępowania rzeczywiście jest skuteczny?