ZNAJ SWOJE PRAWA

Sprawdź jak anulować mandat

 

mandat


Czy będzie można zapłacić za mandat, kartą płatniczą?

04-01-2017 | mandat

Standardem w krajach zachodnich jest możliwość opłaty za popełnione wykroczenie na miejscu, nie tylko za pomocą gotówki. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie możliwości opłaty grzywny za pomocą kart płatniczych. Kiedy zmiany zostaną wprowadzone? Czy będą one dotyczyły tylko Policji?

Brak dowodów na korzystanie z komórki podczas jazdy? Sąd uchyli grzywnę

22-11-2016 | mandat

Warto powrócić do tematu korzystania z telefonu podczas jazdy, ze względu na precedensowy wyrok Sądu Okręgowego, który może mieć korzystny wpływ na sytuację kierowców.

Czy można trafić do aresztu za nieopłacone mandaty?

10-06-2016 | mandat

Przepisy zobowiązują osobę, na którą został nałożony mandat karny kredytowany, do jego opłacenia w ciągu 7 dni. Zdarzają się jednak przypadki losowe, które powodują iż ukarany kierowca nie opłacił grzywny w terminie. Czy za tego typu postępowanie można trafić do aresztu? Co dzieje się w przypadku uporczywego uchylania się od zapłacenia mandatu?

Uchylenie prawomocnego mandatu - wystąpienie RPO

20-05-2016 | mandat

Wielu kierowców przyjmując mandat, podczas kontroli drogowej, nie zdaje sobie sprawy z ogromnej wagi tej czynności. Jeśli przy ujawnieniu wykroczenia mandat zostanie przyjęty, szanse na jego uchylenie znacząco maleją.

Czy można dostać mandat za prowadzenie pojazdu w szkłach kontaktowych?

17-05-2016 | mandat

Czy podczas kontroli drogowej można zostać ukaranym za jazdę w soczewkach kontaktowych, zamiast w okularach? Warto zwrócić uwagę na ograniczenia wpisane w prawie jazdy. Jeżeli kolumna zawierająca odpowiednie kody ograniczeń nie zostanie uzupełniona prawidłowo, możemy narazić się na kłopoty. Jaką karę mogą nałożyć służby?

Zasady korzystania ze świateł drogowych – jak uniknąć mandatu?

Korzystanie ze świateł

 

Wielu kierowców nie wie, kiedy mogą zostać ukarani mandatem za niewłaściwe korzystanie ze świateł. Brak tej wiedzy bywa często nadużywany przez organy mandatowe, o czym niedawno pisaliśmy na łamach serwisu.

 

 

Światła mijania i drogowe

 

Czy można otrzymać mandat za ostrzeganie przed kontrolą drogową?

24-03-2016 | kontrola drogowa, mandat

Wielu kierowców, szczególnie podczas dłuższych podróży, widząc policjantów przeprowadzających kontrolę drogową ostrzega innych uczestników ruchu miganiem świateł długich. Czy za tego typu postępowanie funkcjonariusze mogą nałożyć mandat? Jakie są zasady nakładania takich grzywien? Czy nakładanie ich jest uzasadnione?

Przyjąłeś mandat? Złóż wniosek o uchylenie

01-03-2016 | mandat, uchylenie

W przypadku otrzymania mandatu karnego, wielu kierowców pod wpływem stresu składa podpis na blankiecie przyjmując grzywnę. Czy jest jednak możliwość uchylenia już przyjętego mandatu? Jak wygląda procedura pozwalająca na jego uchylenie? Do kogo należy złożyć wniosek?

Kiedy można dostać mandat za korzystanie z telefonu komórkowego?

26-02-2016 | mandat

Wielu kierowców podczas jazdy korzysta z telefonów komórkowych, które obecnie służą nie tylko do rozmów lecz umożliwiają chociażby nawigację. Niedozwolone jest jednak korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy. Zasada ta, ma jednak swoje odstępstwa. Kiedy można korzystać z telefonu komórkowego bez narażania się na grzywnę?

Czy można dostać mandat za brak polisy OC, w formie papierowej?

23-02-2016 | mandat, kara za brak OC

O wysokich karach, za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, informowaliśmy niedawno tutaj. Kierowcy posiadający ubezpieczenie powinni jednak posiadać jego dowód. Czy można nałożyć grzywnę za brak papierowego dowodu kupna ubezpieczenia OC?