ZNAJ SWOJE PRAWA

Sprawdź jak anulować mandat

 

Aktualności


Orzekanie o odebraniu prawa jazdy na 3 miesiące przez Sąd nie przez Policję?

06-02-2017 | prawo jazdy

Zatrzymywanie przez policję prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h wciąż budzi kontrowersje. Projekt zmiany ustawy prawo o ruchu drogowym, obecnie procedowany w Sejmie, zawiera pomysł mogący zmienić obecne regulacje. Czy są szanse na wprowadzenie nowego rozwiązania?

Horrendalne opłaty za odholowanie pojazdu – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

01-02-2017 | Holowanie

Zmorą kierowców, którym odholowano samochód, są horrendalne stawki nakładane przez włodarzy miast za tego typu czynności. Wiele miast pobiera maksymalne dozwolone ustawowo stawki nie bacząc na rzeczywiste koszty. Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie rozstrzygnął w tej sprawie. Czy wyrok jest korzystny dla kierowców?

Po przekroczeniu 24 punktów – brak możliwości szkoleń uzupełniających

25-01-2017 | punkty karne

Kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych, czeka konieczność zdania egzaminu sprawdzającego ich kwalifikacje. Często zdarza się, że kierowcy posiadający uprawnienia do prowadzenia pojazdów innych kategorii, chcieliby przed powtórnym egzaminem skorzystać ze szkolenia uzupełniającego. Czy mogą uczęszczać na tego typu szkolenia?

Strefy zakazu wjazdu dla nieekologicznych pojazdów w miastach? Jest ustawa

Kontrowersyjny pomysł poprzedniego rządu, mający na celu umożliwienie stworzenia stref ograniczonego wjazdu gminom miejskim, był jednym z pomysłów na zmniejszenie problemu smogu. Temat powraca za sprawą projektu ustawy skierowanego do Biura Analiz Sejmowych. Czy projekt ten ma szansę na wprowadzenie?

Czy będzie można zapłacić za mandat, kartą płatniczą?

04-01-2017 | mandat

Standardem w krajach zachodnich jest możliwość opłaty za popełnione wykroczenie na miejscu, nie tylko za pomocą gotówki. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie możliwości opłaty grzywny za pomocą kart płatniczych. Kiedy zmiany zostaną wprowadzone? Czy będą one dotyczyły tylko Policji?

Zmiany w badaniach technicznych – trudniejszy przegląd

20-12-2016 | badanie techniczne

Obecnie okresowe badania techniczne przechodzi około 98 % pojazdów rocznie, w skali całego kraju. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje zaostrzenie przepisów dotyczących zakresu badań technicznych oraz procedury ich uzyskiwania. Jak głębokie są zmiany planowane przez resort? Czy badania techniczne podrożeją?

Podwyżki ubezpieczeń OC - czy musiały być aż tak wysokie?

14-12-2016 | OC

O podwyżkach OC wspominano w mediach już wielokrotnie. Do szerszej publiczności nie przebijają się jednak informacje o przyczynach drastycznego podwyższenia cen przez ubezpieczycieli. Jakie były prawdziwe powody tak ogromnego, skokowego wzrostu cen? Czy rzeczywiście doszło do zmowy cenowej?

RPO apeluje ws. niewykonania wyroku dotyczącego odbierania praw jazdy

13-12-2016 | prawo jazdy

Warto ponownie przytoczyć treść wystąpienia RPO dotyczącego najnowszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie odbierania praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Jakie jest stanowisko Rzecznika w tej sprawie? Jaki wystosował apel do strony rządowej?

Czy wzrosną kary za brak ubezpieczenia OC?

09-12-2016 | OC

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC jest obecnie surowo karany. Czy wzrosną kary za nieopłacenie składki w terminie? Jeżeli tak, to jak duża będzie to podwyżka?

mDokumenty - prawo jazdy w telefonie?

30-11-2016 | prawo jazdy

Niedawno media obiegły informacje o pilotażowym programie dostępu do cyfrowych dokumentów. Wygląda na to, że nowy rządowy projekt rozwiązuje wiele dotychczasowych kłopotów. Czy rzeczywiście inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji pomoże zapominalskim? Czy zniknie problem braku dokumentów przez kierowców podczas kontroli drogowej?